5 dôvodov prečo by ste mali piť viac vody



 


Voda, ktorá tvorí až do 75% nášho organizmu, je náš elixír života. Obsah vody v tele klesá s vekom a obsahom tuku. Dospelý človek by mal denne vypiť najmenej 2 litre tekutiny a v lete ešte viac. K tomuto množstvu sa počíta aj voda z polievky, ovocia a zeleniny. Všetci to vieme, ale len 48% z nás dodržiava toto odporúčané množstvo. Dospelí sú obvykle príliš zabraní do svojej práce alebo leniví zdvihnúť pohár. Škoda, že my ľudia nemáme kontrolku ako auto, ktorá by nám ukazovala aktuálnu hladinu kvapaliny, keď narazíme na rezervy alebo sme na pokraji dehydratácie. Voda je veľmi prospešná pre náš metabolizmus, detoxikáciu, optimálny výkon svalov, starostlivosť o pleť a prevenciu bolesti hlavy. Urobte malý test. Spravte si malý záhyb na zadnej strane ruky. Ak zmizne pomaly, znamená to, že treba piť, piť, piť.


1. prospešná pre naše bunky 


Voda je hlavným dopravným prostriedkom v našom organizme. Kyslík a rôzne živiny sú k bunkám dopravované telovými tekutinami. Voda výborne rozpúšťa kryštalické látky ako chlorid sodný či cukor. 


2. prospešná pre pokožku


Samozrejme, všetci starneme, ale nemusíme preto aj staro vyzerať. Pokožka potrebuje dostatok vody, v opačnom prípade sa pokožka doslova vysúša. Tento nedostatok vody sa môže kompenzovať drahými hydratačnými krémami, ale len čiastočne, lebo voda je potrebná aj z vnútra.


3. prospešná pre krv a mozog



Bolesť hlavy, únava, strata pamäti a nedostatok koncentrácie sú len niekoľko príznakov, keď náš mozog nie je dostatočne zásobovaný vodou. Vodou sa riedi naša krv a znižuje sa vznik krvných zrazenín a trombózy. Dostatočným množstvom vody zvyšujeme krvný obeh do mozgu, nervové bunky môžu optimálne vzájomne komunikovať a znižuje sa aj možnosť vzniku vysokého krvného tlaku. Ale ak je obsah vody v našom tele znížený, môže spôsobiť únavu, slabosť a problémy s koncentráciou. Už strata 10% vody môže zapríčiniť vznik cievnej mozgovej príhody, pri strate 20% je organizmus oslabený a náš život môže byť ohrozený.


4. prospešná pre metabolizmus


Existuje mnoho príznakov nedostatku vody v tele. Možno ste len zabudli, ako správne interpretovať zodpovedajúce signály. Všeobecne platí predpoklad, že sucho v ústach je prvým príznakom smädu. To ale nie je správne. Prvým príznakom smädu môže byť pálenie záhy, nedostatok koncentrácie, chuť do jedla, bolesť krčnej chrbtice, náladovosť, zápach z úst, bolesti pri chôdzi. Vidíte, veľa príznakov môže poukazovať na jednu príčinou – pijete príliš málo.


5. piť vodu pred jedlom pomáha pri chudnutí


Vedci z University of Birmigham uviedli v časopise Obesity Journal, že ľudia chudnú rýchlejšie, ak pred hlavným jedlom pijú pol litra vody. Voda nehasí len smäd, ale aktivuje aj krvný obeh a látkovú výmenu. Pitím pred jedlom podporujeme chudnutie, počas jedla udržujeme váhu a po jedle prispievame k nárastu telesnej hmotnosti. Prečo je to tak? Pitie pred jedlom naplní žalúdok a znižuje pocit hladu. Po jedle voda rozriedi žalúdočné kyseliny, trávenie sa spomalí a jedlo nemusí byť úplne strávené. Výsledkom je pocit plnosti. Nestrávené jedlo sa ukladá a vedie k priberaniu na váhe. Piť hodinu až dve po jedle je opäť bez negatívnych dôsledkov. Dbajme na to, aby nápoje, ktoré pijeme neboli veľmi studené, lebo bránia metabolizmu. Pite najviac pol litra vody naraz inak sa preťažuje žalúdok. 


Nielen príliš málo, ale aj príliš veľa vody môže uškodiť. Ako hovorí profesor Johannes Mann (lekársky riaditeľ Obličkového centra v Mníchove): “ Vodu nemôžeme piť do zásoby. “  Všetky nápoje, ktoré majú väčší obsah cukru alebo iných živín (ako mlieko, šťavy, limonády a alkohol), nehasia smäd a prinášajú nežiadúca kalórie. Čierny čaj a káva stimulujú vylučovanie moču, z toho dôvodu po každej šálke vypite pohár vody. 


Na záver


         každé ráno keď sa zobudíte pite pohár vody – naše telo ju potrebuje naliehavo na vyrovnanie straty tekutín počas noci; 

         pol hodiny pred jedlom vypite pol litra vody;

         majte fľašu s vodou vždy poruke;



 


Copyright © 2016 - ECO DESIGN   |   Všetky práva vyhradené   |   Webdesign: Reklamná agentúra DANMO