Plasty nás zabíjajú. Čo s tým?

 

V poslednej dobe sa veľa hovorí o znečistení plastami, ale aj o tom, ako tomu predísť. Vedeli ste, že každoročne sa do oceánov dostane viac ako 8 miliónov ton plastov? Z toho je len 500 miliárd kusov jednorazových pohárov. V Tichom oceáne vznikol „siedmy kontinent“ z plastov, ktorý sa neustále zväčšuje a už teraz je jeho rozloha väčšia než rozloha Nemecka, Francúzska a Španielska dohromady.


PET fľaše a igelitové tašky sa vo voľnej prírode rozkladajú až 500 rokov a taký polystyrén 1000 rokov. Takýmto tempom bude v roku 2050 viac plastu ako rýb. Ročne zahynie až 1 milión morských vtákov a 100 000 morských živočíchov. Plast neškodí len oceánom a zvieratám, ale v neposlednom rade aj nám ľuďom. Veľa ľudí si kupuje v obchode balené vody v plastových fľašiach, ktoré ale nie sú vhodné pre opakované použitie. Vplyvom tepla a opätovným použitím sa z nich do vody uvoľňujú rôzne škodlivé látky, ktoré pôsobia v našom tele karcinogénne a môžu narušiť aj hormonálnu činnosť.

 

EcoDesign.sk sú dostupné fľaše a iné nádoby na opakované použitie. Sú vyrobené z materiálov ako sklo, hliník, tritan alebo PLA. Tritan je materiál, ktorý neobsahuje BPA, tým pádom do vody neuvoľňuje zdraviu škodlivé látky. Tento plast neobsahuje plastifikátory a zároveň má množstvo iných výhod, ktoré z neho robia populárnu náhradu skla. Nezadržiava žiadne pachy ani chute, je ľahký, odolný proti nárazom a krištáľovo priehľadný. Môže sa plniť tekutinou  s teplotou až 90oC a je vhodný aj do umývačky riadu až pri teplote 80oC. PLA je materiál vyrobený z rastlín bohatých na škrob ako kukurica, pšenica a cukrová repa. PLA sú 100%  biologicky rozložiteľné a 100% kompostovateľné. Sú neprchavé, bez zápachu, bezpečné pre potraviny, vhodné do mikrovlnnej rúry aj do umývačky  riadu. Znovu použiteľné nádoby zabraňujú vzniku zbytočného odpadu.

·  Chcete si v pohodlí domova vychutnať dúšok vody s priateľmi? V ponuke máme svietiacu karafu Lumm, ktorá je vhodným spestrením pre každú príležitosť.

        

·     Ak jazdíte často autom alebo si chcete zobrať kávu len tak so sebou, nepoužívajte jednorazové poháre, ktorých je už všade priveľa a spravte aj vy niečo prospešné. „ Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo.“

 

Pre kávičkárov, ktorí chcú s nadšením prispieť k znižovaniu plastového odpadu, je tu 100% rozložiteľný pla pohár na kávu.

Pre kávových fajnšmekrov je tu sklenený pohár Joco, ktorý má vďaka popredným baristom „DNA“ najlepšej nádoby na pitie.      


·      Nezabúdajme ani na naše deti, pre ktoré je pitný režim tiež veľmi dôležitý. Nestačí, aby fľaša, z ktorej deti pijú, bola bezpečná, mala by ich aj zaujať vhodným motívom. Aus-Una sú fľaše, ktoré tieto kritériá spĺňajú, sú nerozbitné, odolné voči nárazom a vhodné pre nápoje od -20°C do 100°C. 

·     Ani športovci by nemali pri svojom tréningu zabúdať na pravidelný pitný režim. A pre nich tu je hneď niekoľko fliaš v rôznych prevedeniach.

Pestrý výber športových a detských fliaš má aj americká značka Nalgene


·    Ak si  radi vychutnávate chladené nápoje, je tu pre vás fľaša bopp cool s chladiacim elementom. Obsahuje tyčinku, do ktorej nalejete vodu a dáte zmraziť. Následne vám udržuje nápoj dlho chladný.


·       Ak radi pijete cez slamku, ale tiež chcete mať nápoj dlho chladný, použite ľadovú fľašu. Prázdnu fľašu dajte do mrazničky. Fľaša má dvojitú stenu s chladiacou zmesou, ktorá po zmrazení udržuje nápoj dlho chladný.

·       Pri dlhých čakaniach v čakárni u lekára príde osvieženie vždy vhod. Fľaška bopp mini je nenápadná do ruky, ale aj do kabelky.


·     Okrem kávy a vody si každý z nás rád vychutná aj šálku svojho obľúbeného čaju. Najlepšie je to z kanvice VIVA Scandinavia Infusion, ktorá je vhodná aj na sypaný čaj, lebo obsahuje jemné nerezové sitko. Táto kanvica dizajnovo dopĺňa každý stôl.

             

·     Teplý či studený, svoj nápoj si môžete vychutnať aj z termofliaš s dvojitou stenou, ktorá udrží studené nápoje 24 hodín a horúce 12 hodín.

                   


Copyright © 2016 - ECO DESIGN   |   Všetky práva vyhradené   |   Webdesign: Reklamná agentúra DANMO